TARİHCE


TARİHCE

YAK Kuruluş

Yenicami futbol takımının filizi Lefkoşa’nın iki büyük mahallesinden biri olan Yenicami mahallesinde, daha sonra Atatürk İlkokulu’nun inşa edildiği boş arazi ve yanındaki mezarlıkta spor yapan gençlerin bu alanı futbol sahası olarak kullanmasıyla yeşermiştir.

Kendilerine bir futbol sahası temin eden ve o zamanlar bu sahanın kendilerine yettiğini sanan mahallenin gençleri, aynı zamanda Yenicami minaresinin altında kendilerine toplanma yeri bulmuşlardı.

Minarenin altı temizlenip,üzerini bezle kaplayıp, güneşten korunulan küçük bir yazlık kulüp şekline sokulmuştu.

1945 yılında Yenicami mahallesinde Oğuz Karayel, Erol Türker, Ahmet Araz ve Ahmet Tatlıcıoğlu gibi gençler bu sahada futbol oynamaya başlar.

Kulübün ilk amblemi bu minarenin duvarlarında bir kale ve o kalenin ağlarını delip geçen bir top resmi olara çizilmişti. Alçı ile çizilen resim kulübün ilk amblemi olmuştu.

Yenicami 1946-47 yıllarında Hisarüstü,Samanbahça Ermeni ve Rum mahalleleri arasında maçlar yapmaya başlarlar. Sahaları olmayan bu gençler cami avlusunu saha yaparlar ve sahanın çizgilerini ise evleri duvarlarından söktükleri alçıları toz haline getirip suyla karıştırarak çizerler. Yenicami Ağdelen Kulubü’ne “ağdelen” adı kuruluş dönemindeki maçların birinde bir oyuncunun ağları delerek gol atması ve bu yüzden yaşanan gururla Mahallenin isminin arkasına eklenir.

O dönemde Yenicami mahallesinde, o sahanın karşısında, kırtasiye işleten Derviş Abdürazak isminde bir esnaf dükkanın önünde oturup olanakları zorlayan, hatta bir yerden buldukları patlak bir topu bez parçaları ile doldurup o topla futbol oynayan gençleri seyrediyordu.Çocukların bu futbol aşkı Derviş Beyin bu çocuklara sahip çıkılması gerektiğini düşüncesini geliştirdi.

Bu düşünce bir anda bütün mahalleye yayılır.Genç yaşta Denizde boğulan ARAZ’ın Ailesi de oğullarının ruhu için ayni mahallede olan bir binayı kulüp binası olarak kullanılması için gençlere verir. Derviş Bey bu mahallenin de artık resmi bir kulüp olması gerektiğini düşünmeye başladı.

1951 yılında resmi kuruluşunu yaptı.O devirde resmi Federasyon olan Kop çatısı altında futbol oynamak çok zordu.Bu yüzden kuruluş amacını Birinci ligde maç yapan Çetinkaya ya futbolcu yetiştirmek olarak açıkladı.Bunu milli bir görev bildi ve onlarca futbolcu yetiştirip Çetinkaya’da oynamasını sağladı.

1955 yılında Kop’tan ayrılan Türk takımları Kıbrıs Türk Futbol Federasyonunu kurdu.

Bu kuruluşta Yenicami de yerini aldığı ikinci ligde başlayan bu serüvende ilk yıldan şampiyon olma başarısını yakaladı.

1956 da artık birinci ligdeydi. Çetin kaya’ya futbolcu yetiştirmek için yola çıkan bu takım, Çetinkaya için korkulan bir rakip oldu. Başkan Derviş Abdürrezzak işi için Avusturalya’ya gidince geçici olarak kulübün başkanı Kahveci Enver Dayı (Enver Kahveciler) olur (1956-1957).

1958 yılında kulüp şimdiki Mısırlızade sinemasının yanındaki Mısırlızade’ye ait yüksek tavanlı bir eve taşınır. Kulüp başkanlığına Ahmet Mithat Berberoğlu seçilir.

1961 yılında kulüp şehitler abidesi karşısında Küçük ailesine ait şimdilerde apartman yapılan Olgun fotoğrafçık ve Avrupa gazetesinin olduğu yerdeki köşke taşınır.Başkan İse İsmail Safa’dır.

1962-63 yılında kupa şampiyonu olan YAK lig şampiyonu olan Çetinkaya’ya ilk gözdağını Yusuf Kaptan kupasında 16 yaşındaki Zihni Kalmaz’ın devleşip 4 golu ile maçı 4-2 kazanarak verdi.

1963 yılında çıkan toplumsal çatışmalardan sonra kulüp faaliyetleri durduruldu.Kulüp binası 55.Bölüğün karargahı oldu.Bütün futbolcusundan taraftarına kadar bütün Yenicami Camiası 55. Bölükte toplandı.

1966’larda düzenlenen bölükler arası maçlarda Kaplan spor adı ile faaliyet gösterdi.

Futbol Federasyonu 1968 de yeniden faaliyete geçince, Kaplan spor bünyesinde bir kor gibi bekleyen futbolcularımız ve taraftarlarımız yeniden faaliyete geçen kulübümüzde yeniden görev almaya başladı.

Kulüp binası olarak da Yusuf Kaptan sahasının hisar üstündeki binayı seçti.; (1968) daha sonra şimdiki posta binası ve Kooperatif Bankası arasında ki Efkafa ait bir binaya yerleşti;(1969)

Kendine ait bir binanın olması gerektiğini idrak eden yöneticilerimizin gayretleri ile şimdiki binamızın yerini temin etti. Malzemeler temin edildi. Taraftarlar futbolcular inşaattan anlayanlar, anlamayanlar gönüllü olarak kulübün inşaatında çalıştı ve şu anda kullanılan binamızı inşa ettik.(1971) 

Yenicami Ağdelen Kulübü Birinci ligde ilk şampiyonluğuna 1970-71 sezonunda ulaştı Yendiğimiz için şampiyon olduğumuz o son maçta, Lefke kulübü için de küme düştükleri için dramatik olmuştu.

1972-73 sezonunda hiç yenilmeden şampiyon olan YAK 70’li yıllara damgasını vurarak pek çok genç futbolcunun hayallerini süsleyen takım olarak anılmasına neden oldu. 1973-1974 de üçünçü şampiyonluğu na kavuştu.

1974-1975 yılında savaş yüzünden futbola ara verildi.

1975-1976 da dördüncü şampiyonluğunu alarak 70 li yıllara damgasını vurdu.

80 lı yıllarda,Yenicami sadece 1983-84’te şampiyon olabilmiştir. Bu da takıma yeni bir unvan kazandırmıştır. “KKTC’nin ilk şampiyonu olma unvanı” Yenicami Ağdelen Kulübü 80 yıllarında sadece futbolda değil sporun diğer branşlarında da (Basketbol,Voleyball Masa Tenisi..) bir çok başarı elde etti.

2010 yılındaki yeniden yapılanma süreci ile birlikte kazandığı

2013-2014 yılında;

2014-2015 yılında;

2 lig şampiyonluğu ile birlikte toplamda 6 lig şampiyonluğu elde eden Yenicami Ağdelen Kulübü, 2016-2017 sezonunda 7 şampiyonluğa gün saymaktadır.

2010 yılında yeniden yapılanma planı ile alt liglerde tarihi rekorlara imza atmıştır. U 15 liglerinde üst üste 5 final oynamış bunun 4ünü şampiyon olarak tamamlamış 1inde de ikinci olmuştur.

A2 liginde de 2 kez şampiyon olmuştur.